SOYAĞACINA NASIL ULAŞILIR
ve/veya NASIL OLUŞTURULUR

Kendi Soyağacınızı Bulabileceğiniz Kaynaklar
1. Aile büyüklerinden toplanan bilgiler,
En önemli ve kolay erişilebilir kaynaklardır. Aile soyağacı oluşturma başlangıcı için en uygun olanıdır.
2. Resmi kaynaklardan (Mernis - www.nvi.gov.tr gibi) alınan bilgiler,
Kişiler bağlı oldukları Nüfus Müdürlüklerinden kütük bilgilerini isteyebilirler. Ancak, diğer aile efradının ve akrabaların bu bilgileri özel hayatın gizliliğini koruma ilkesinden dolayı, Nüfus Müdürlüğü izni ile kısıtlı olarak sağlanabilmektedir.
3. Web sitelerinde yapılan araştırmalar,
Ülkemizde yaygın olmamakla beraber, Secere Web benzeri web sitelerinde aramalar yapmak mümkündür. Özellikle savaş döneminde dünyanın dört bir yanına dağılan yahudi kökenli ailelerin aile yakınlarını bulabilmek çin kurdukları bu tür siteler yaygındır. www.rootsweb.com - www.familysearch.org ve www.ancestry.com (İngilizce) arama sitelerinden bazılarıdır.
Soyağacını araştırmak isteyenlere tavsiyeler.
 

Soyağacı Bilgilerinin Kaydını Kişiler Nasıl Tutabilir ?

A- Kendi Bilgisayarında
Soyağacı Programı Kullanarak
B- Internet Üzerinde
Bu Amaçlı Sitelerde Bilgi Girerek

  Küçük bir program olan SECERE internetten indirerek bilgisayarda kullanılır. Bundan başka internet bağlantısı gerekli değildir.

  SECERE programı kullanılarak oluşturulan bilgi ve resim dosyaları CD ortamına kaydedilerek çoğaltılabilir veya internetteki bu amaçlı sitelere aktarılabilir.

  Program ile 50 kişiye kadar soyağacı dosyaları oluşturmak ücretsizdir. Sınırsız kullanım hakkı için ücret ödenmiş olması gereklidir.

  Internet bağlantısı kurulu iken web sitesinde bilgi girişi yapılarak soyağacı bilgileri oluşturulur. Çalışma yapıldığı süre içinde internete bağlı olmayı gerektirir.

  Siteye kayıtlı olmak gereklidir ve kullanımı ücretsizdir. Kayıt adetinde sınırlama yoktur. Resimlerini de siteye eklemek isteyen kullanıcılar yıllık aidat öderler.

  Kullanıcı Adı ve Mail Adresi bilgilerini bilen kişiler kullanıcının kayıtlarına ulaşılır. Kullanıcı kayıtlarında düzenleme yapabilmek için ilk üye kaydında ücretsiz verilen Şifre'nin yazılmış olması aranır.